Trakt Królewski (2,7km):

To najciekawsza trasa zabytkowa w Gdańsku, najdłuższa oś urbanistyczna europejskiego średniowiecza. Jej początek to Brama Wyżynna. Dalej biegnie obok Zespołu Przedbramia, przez Złotą Bramę, ulicę Długą, aż na Długi Targ. Tam przez Zieloną Bramę i Bramę Żuławską prowadzi do końca - ulicy Nowe Ogrody. Spacer tym pięknym traktem kiedyś pokonywanym przez królów będzie niesamowitym przeżyciem.

Fontanna Neptuna (1,2km):

Symbol Gdańska i jeden z najbardziej fotografowanych obiektów, z którym każdy turysta obowiązkowo musi mieć zdjęcie. Neptun, mitologiczny bóg mórz i oceanów stanął w mieście na Długim Targu tuż przed Dworem Artusa w 1633 roku. Fontanna otoczona jest ośmioboczną kutą balustradą z czterema dekoracyjnie opracowanymi furtkami, w których zwieńczeniu występuje naprzemiennie herb gdańska i orzeł w koronie.

Muzeum Bursztynu (210m):

Dokumentuje historię bursztynu i dzieje bursztyniarstwa w Polsce. Znajduje się w średniowiecznym zabytkowym młynie wodny na Starym Mieście w Gdańsku. Do tej pory odwiedziło je ponad milion zwiedzających. W muzeum jest jedyna w Polsce inkluzja jaszczurki, czyli bursztynowa bryłka pochodząca sprzed 40 mln lat, wewnątrz której znajduje się zmumifikowana jaszczurka.

Stocznia Gdańska, Stocznia Cesarska i Młode Miasto (1,2km):

Stocznia Gdańska jedna z największych polskich stoczni, zlokalizowana w Gdańsku na lewym brzegu Martwej Wisły i na Ostrowiu. W ciągu swojej działalności zbudowała ponad 1000 w pełni wyposażonych statków pełnomorskich, m.in.: kontenerowców, statków pasażerskich i żaglowców. Rosnącą popularnością cieszy się Szlak Stoczni Cesarskiej. Wzdłuż niego zlokalizowano 13 paneli, zawierających opisy i materiały wizualne, na których można zapoznać się z historią stoczni i ludźmi, którzy tu pracowali. Wizytówką tej okolicy są rzeźby-roboty, tak zwani rozbitkowie. Na terenie stoczni od niedawna znajduje się nowy punkt widokowy - Dźwig M3, z którego można podziwiać panoramę terenów stoczniowych.

Europejskie Centrum Solidarności (750m):

To nowoczesna instytucja kultury, która ma na celu utrwalać pamięć o „Solidarności” i upadku komunizmu w Europie. Stanowi ośrodek edukacyjny, centrum badawczo-naukowe, archiwum, bibliotekę i mediatekę. Jest przestrzenią publiczną i miejscem spotkań.